Statystyki

  • Odwiedziło nas: 148614
  • Do końca roku: 254 dni
  • Do wakacji: 65 dni

Kontakt

Zespół Szkolno Przedszkolny w Lelowie

Szkoła Podstawowa w Lelowie

ul. Szczekocińska 41
42-235 Lelów
tel. +48 34 355 00 81

e-mail: splelow@poczta.onet.pl

 Przedszkole w Lelowie

ul. Szczekocińska 41
42-235 Lelów
tel. +48 34 355 00 81

e-mail: splelow@poczta.onet.pl

BIBLIOTEKA SZKOLNA 2

Biblioteka szkolna w czasie zdalnego nauczania

 

             

Drodzy Uczniowie! Drodzy Rodzice!W związku z zaistniałą sytuacją (czasowym zawieszeniem zajęć dydaktyczno - wychowawczych) nie zapominamy o czytelnikach i zamieszczamy trochę pomysłów na spędzenie czasu w domu. 

Polecamy:

"Dynastia Miziołków"

"Dynastia Miziołków" autorstwa Joanny Olech  to jedna z zabawnych książek. Lektura została napisana w formie dziennika przez  Miziołka. Inni członkowie rodziny to: Mamiszon, Papiszon, Kaszydło i Mały Potwór. Te zabawne pseudonimy pokazują, że książka jest pełna humoru i napisana w taki sposób, żeby młody czytelnik nie był znudzony. Miziołek opisuje swoje przygody w szkole, życie rodzinne i relacje z przyjaciółmi. Sytuacje te są bardzo zabawne. Książka zawiera również listy chłopca do rodziców, a pod każdą datą umieszczone zostały imiona obchodzących w danym dniu imieniny. Polecamy "Dynastię Miziołków", to znakomita lektura, lekarstwo na zły humor i ponury dzień.

 “Karolcia”

Karolcia to mała, rezolutna dziewczynka, która skończyła osiem lat i osiem miesięcy. Przygód ma bez liku, za sprawą magicznego koralika, który przez przypadek znajduje w szparze podłogi, podczas przeprowadzki. Koralik spełnia życzenia, dlatego jest też obiektem zainteresowania złej czarownicy, Filomeny. Karolcia wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Piotrkiem przeżywają niesamowite przygody. Możemy śledzić, w jaki sposób korzystają z magicznego koralika. Co bardzo ważne nie spełniają swoich wszystkich zachcianek – pomagają przyjaciołom ze szkoły oraz rodzicom. Chociaż, oczywiście kilka swoich marzeń również spełnili. Książka przekazuje dobre wartości i uczy tego, że warto pomagać innym, a dawanie jest tak samo przyjemne, co otrzymywanie. Książka napisana jest językiem przyjaznym dziecku. Tego typu lektury, w świecie zdominowanym przez telewizję i Internet powinny pojawiać się jak najczęściej.

„W pustyni i w puszczy”

„W pustyni i w puszczy” to bardzo ciekawa książka. Jej bohaterami są Staś i Nel. Na skutek sytuacji społeczno-politycznej zostali zmuszeni do przebycia długiej i męczącej podróży przez Afrykę. Staś Tarkowski to czternastoletni chłopiec, nazywany przez innych „dzieckiem pustyni”, ponieważ urodził się i wychowywał w Port Saidzie. Jego ojciec Władysław pracował przy budowie afrykańskich kanałów. Poznajemy go również jako wielkiego patriotę, który walczył o swój kraj w powstaniu. Matka zaś zmarła przy jego narodzeniu. Druga bohaterka to Nel, ośmioletnia dziewczynka. Jest dość wysoka jak na swój wiek. Delikatna, kulturalna, trochę nieśmiała, słodka, wesoła, porównywana z twarzy do anioła. W podróży okazało się, że również chorobliwa, gdyż zachorowała na ciężką chorobę - febrę. Jest w niej wartka akcja, momentami zatrważająca, przygody dzieci, ciekawe, nienużące opisy przyrody, a to wszystko ukazane na tle dzikiej Afryki, tamtejszej kultury, wierzeń i obyczajów.

„Balladyna”

Tragedia Juliusza Słowackiego ,,Balladyna"  została napisana w 1834 po klęsce powstania listopadowego, a wydana w 1839 roku. Głównym bohaterem jest tytułowa Balladyna, która ma siostrę Alinę. Mieszkają one wraz z mamą w okolicach jeziora Gopło (miejsca owianego romantyczną tajemnicą). Balladyna jest chciwą i żądną władzy kobietą, gotową by iść do celu po trupach co w pewnym sensie robi. Zabija ona swoją siostrę, aby poślubić pana zamku Kirkora. Zostaje za to ukarana krwistą plamą na czole, to jednak nie powstrzymuje jej przed dokonaniem kolejnych zbrodni, których ofiarami padają: Gralon, Grabiec, Pustelnik i von Kostryn. Dzięki tym zbrodniom doszła do władzy. Juliusz Słowacki poruszył w „Balladynie” temat bezwzględnego dążenia do władzy i tego, że nie ma zbrodni bez kary. Zgadzam się z nim, gdyż zbrodnia bez kary nie istnieje, prędzej czy później każdego dosięgnie sprawiedliwość. „Balladyna” to bardzo ciekawy utwór, godny polecenia.

 

Od dziś czytam więcej…

Korzyści płynące z czytania książek:

Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo, wyrażać myśli i rozumieć innych.

Rozwija myślenie, poszerza naszą świadomość i ciekawość świata.

Rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii.

Książka dostarcza nam informacji o wszystkim, co chcemy wiedzieć i poznać.

Czytanie pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

Czytając książkę możesz być piratem na bezludnej wyspie, odkrywcą, rycerzem, lekarzem…

Książka dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić.

Zawsze wywołuje emocje.

Uczy tolerowania odmienności, buduje silne więzi między pokoleniami.

Zachowuje mózg w dobrej kondycji przez długie lata.