Propozycje tematów projektów edukacyjnych dla klas trzecich w roku szkolnym 2012/13

Język polski:

• Śladami mistrza z Czarnolasu. Projekt wycieczki do miejsc związanych z Janem Kochanowskim po Polsce lub Europie.
  • Światłem malowane. Wystawa autorskich prac promujących małą ojczyznę uczniów.
  • Na deskach teatru. Przygotowanie inscenizacji ii części "dziadów Adama Mickiewicza.
  • "Wędrówką jedną życie jest człowieka..." przygotowanie wieczoru poetycko-muzycznego.

Język angielski:

• School Play - szkolne przedstawienie w języku angielskim.
  • Czy brytyjscy uczniowie noszą mundurki? - porównanie polskiego i brytyjskiego systemu edukacji.

Język niemiecki:

• Czy warto zwiedzić Wiedeń? (Opracowanie planu 3-dniowej wycieczki klasowej do stolicy Austrii z uwzględnieniem możliwości dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia, najciekawszych miejsc do zwiedzenia – godziny otwarcia zabytków, ceny biletów, itp.).
  • Kleider machen Leute / Jak cię widzą tak cię piszą. (Przedstawienie niemieckich projektantów mody oraz ich dzieł, przedstawienie niemieckich topmodelek oraz popularnych niemieckich marek odzieżowych, utworzenie wirtualnego pokazu mody z komentarzem w języku niemieckim, zaprezentowanie wyników jako pokaz slajdów w programie PowerPoint).
  • W jaki sposób zareklamujesz swoją miejscowość koledze z  Niemiec? (Opracowanie wirtualnego przewodnika turystycznego po Lelowie i okolicach w języku polskim i niemieckim).
  • Tajniki kuchni niemieckiej  – czy nasze gusta kulinarne są takie same? (Przedstawienie nawyków żywieniowych Niemców, charakterystycznych potraw regionalnych, ukazanie podobieństw do kuchni polskiej, przygotowanie typowych specjałów kuchni niemieckiej do degustacji).

Historia:

• Dlaczego świętujemy niepodległość.
  • Godło, barwy i hymn – jaka jest historia polskich symboli narodowych.

WOS:

• Jestem przedsiębiorcą - zakładamy firmę.
  • Środowisko w mojej miejscowości.

Geografia:

• Tradycyjne czy alternatywne źródła energii?
  • Czy Polska jest krajem atrakcyjnym turystycznie?

Chemia:

• Kolorowa chemia - świat wskaźników.
  • Czy wiesz, co jesz? lub Ile "chemii" zjadam każdego dnia? lub Chemia w kuchni - tajemnicze E.

Fizyka:

• W jaki sposób prawa fizyki wykorzystywane są w naszych domach?
  • Czy można w niekonwencjonalny sposób wytworzyć energię elektryczną ?
  • Co możemy zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii
    elektrycznej?

Matematyka:

• Ekonomia w moim domu lub Banki a matematyka.
  • Podziwu godna liczba π.
  • Czy pszczoły znają geometrię? Czyli wielokąty foremne w przyrodzie.
  • Śladami Pitagorasa.
  • „Porozmawiajmy o pieniądzach”. Lokaty-kredyty.
  • Wypoczynek z matematyką; (Zaplanowanie wycieczki krajoznawczej i sporządzenie jej kosztorysu z uwzględnieniem kosztów noclegów, wynajmu autokaru lub przejazdu pociągiem, biletów wstępu do wybranych obiektów i posiłków).

Informatyka:

• W jaki sposób zareklamujesz swoją miejscowość, okolicę?; (prezentacja multimedialna oraz broszura o własnej miejscowości i jej okolicy, jej walory historyczne, społeczne, przyrodnicze, architektoniczne, geograficzne oraz ciekawostki turystyczne i kulturowe).
  • Znaczenie Internetu dla rozwoju naszego kraju; (prezentacja multimedialna o korzyściach Internetu dla rozwoju naszego kraju i jego mieszkańców oraz o zagrożeniach korzystania z usług sieci; plakaty).

Biologia:

• Dlaczego giną lasy?
  • Skóra jest zwierciadłem zdrowia.

Technika:

• Alternatywne źródła energii.

Pedagog szkolny:

• Współczesne autorytety i idole młodzieży.
  • Alkohol – mity i fakty

Religia:

• Święty Brat Albert – Adam Chmielowski, jego życie i posługa na rzecz najuboższych i pokrzywdzonych.
  • Osoba Jana Pawła II i jego pielgrzymki do Ojczyzny.
  • Poznajemy świątynie dekanatu lelowskiego od środka.
  • Co z moją wiarą? = postawa i zadania chrześcijanina we współczesnym świecie.
  • Kapliczki i krzyże przydrożne okolic Lelowa i Częstochowy.

Wychowanie fizyczne:

• Mój pomysł na szkolne zawody. Jak zorganizować międzyszkolny turniej piłki ręcznej?
  • Mój pomysł na szkolne zawody z piłki ręcznej dziewcząt – organizacja i przeprowadzenie.

Edukacja dla bezpieczeństwa:

• Funkcje i zadania ochrony przeciwpożarowej.