II DZIEŃ NIEMIECKI: „NIEMCY – POZNAJMY NASZEGO SĄSIADA”

W ramach programu Comenius i realizowanego w naszym gimnazjum projektu Tolerancja – nasz wspólny cel dnia 23.03.2015 r. obchodziliśmy II DZIEŃ NIEMIECKI, podczas którego został zaprezentowany projekt edukacyjny pt. „Niemcy – poznajmy naszego sąsiada”.

Głównym celem tego dnia było poznanie zachodniego sąsiada, rozpowszechnienie wiedzy o nim oraz utrwalenie i poszerzenie słownictwa niemieckiego dotyczącego przedstawianych zagadnień, do czego używaliśmy różnych zmysłów.

Zespół projektowy w składzie: Monika Nocuń – lider, Magdalena Pytlarz, Karolina Bereszka, Katarzyna Michalska i Klaudia Księżnik z klasy II b pod kierunkiem pani Doroty Sękali, przedstawił informacje o Niemczech dotyczące następujących zagadnień – ustrój polityczny, język niemiecki, regiony geograficzne, przedsiębiorstwa i znane marki, ekologia oraz tradycyjna kuchnia bawarska.

Następnie odbyły się różne konkurencje:

1. Prezentacja i degustacja specjałów kuchni bawarskiej przygotowanych przez poszczególne klasy;

2. Konkurs „Znani Niemcy”;

3. Konkurs Piosenki Niemieckiej oraz

4. Quiz Wiedzy o Niemczech.

Występy uczniów oceniało jury w składzie: pani Jolanta Randak, pani Marta Lubaś i pani Halina Wójcik. Obchody dnia uświetnił pan Krzysztof Molenda – Wójt Gminy Lelów i pan Władysław Jaworski – Przewodniczący Rady Gminy Lelów.

Na początku klasy w interesujący sposób zaprezentowały potrawy z kuchni bawarskiej. A były to: sałatka ziemniaczana w wykonaniu klasy I a, precle bawarskie, których kolejne etapy powstawania w humorystyczny sposób przedstawili Ania Jeż i Patryk Jasion z kl. III a oraz pasta serowa Obazda przyrządzona przez klasę II a i zaprezentowana przez Kamila Giermalę podczas jego wyprawy na najwyższy alpejski szczyt Niemiec – Zugspitze. Nie zabrakło także deserów. Pierwszy z nich, czyli bawarskie ciasto serowo-jabłkowe, pochodziło z najlepszej niemieckiej restauracji w Polsce pod nazwą „Saure Gurke” (tzn. „Kiszony ogórek”), którą świetnie prowadziła klasa I s. Drugi deser – strudel serowy – serwowała klasa II b. Kolejny wypiek – strudel jabłkowy – pochodził od klasy III b. Wszystkie potrawy wyglądały smakowicie i były pyszne. Poznaliśmy ich niemieckie nazwy, nowe smaki i sposoby wykonania.

Następnie odbył się konkurs „Znani Niemcy” polegający na ciekawym zaprezentowaniu przez poszczególne klasy sylwetek sławnych Niemców. Dowiedzieliśmy się o życiu i twórczości:

• malarza Albrechta Dürera przedstawionego przez klasę I a;

• pisarza Güntera Wilhelma Grassa zaprezentowanego przez uczniów klasy I s oraz

• kompozytora Felixa Mendelssohna-Bartholdy ukazanego przez klasę III b.

Poznaliśmy utytułowanego niemieckiego piłkarza z polskimi korzeniami – Miroslava Klose, w którego wcielił się Damian Jasiński z klasy II a. Polskie korzenie ma również niemiecka kanclerz – Angela Merkel, o której rozmawiało kółko dyskusyjne z klasy II b. Inną znaną sylwetkę nakreśliła nam klasa III a, wskrzeszając i przeprowadzając wywiad z fizykiem Wilhelmem Conradem Röntgenem. Rewelacyjnie zagrała tą postać Karolina Soja, a wywiad z nią przeprowadzała Ewelina Popiół. Każda klasa wykonała także plakat z przedstawianą osobą. Z plakatów została utworzona wystawa na holu szkolnym.

Kolejnym elementem II Dnia Niemieckiego był Konkurs Piosenki Niemieckiej. Trzy klasy wybrały repertuar zespołu Die Toten Hosen. Klasa I s zaśpiewała piosenkę pt. Altes Fieber. Trzem solistkom – Karolinie Pytlarz, Agnieszce Luty i Patrycji Kapral towarzyszył chórek klasowy. Piosenkę Walkampf wybrali uczniowie z II b i zaśpiewały Ola Bieda, Diana Serwa, Monika Nocuń oraz Magda Michalska, zaś choreografię w postaci pływającego wieloryba stworzył Patryk Sikora. Kolejną piosenkę pt. Alles aus Liebe pięknie zaśpiewała przy własnym akompaniamencie gitary Marta Stępień z kl. III b, wspierał ją chórek klasowy. Popowo-rockową piosenką zespołu Tokio Hotel pt. Durch den Monsun wybrały dziewczęta z klasy III a. Radosną piosenkę z repertuaru Lindy Hesse o tytule Ich bin ja kein Mann wykonały Iza Krowicka i Weronika Grela z klasy II a, towarzyszyło im trio taneczne: Damian Jasiński, Rafał Kotarski i Robert Tomczyk. A na zakończenie konkursu w dyskotekowe klimaty porwała nas klasa I a wykonując polski przebój Jesteś szalona w wersji niemieckiej – Du bist der Wahnsinn. Występy wszystkich klas bardzo podobały się widzom dostarczając im wiele emocji i radości.

Ostatnim punktem dnia był Quiz Wiedzy o Niemczech. Trzyosobowe zespoły z każdej klasy odpowiadały na wylosowane ytania dotyczące naszego zachodniego sąsiada. Rywalizacja była zacięta a radość z udzielenia prawidłowej odpowiedzi wielka.

Po podsumowaniu wyników za poszczególne konkurencje, najlepiej tego dnia zaprezentowały się klasy I s i II a zdobywając ex aequo I miejsce. Klasie III a przypadło miejsce II, a klasie I a – trzecie.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!