II ETAP REALIZACJI PROJEKTU JAKĄ ROLĘ PEŁNIĄ LUDZIE STARSI W SPOŁECZEŃSTWIE?

W ramach realizacji projektu Jaką rolę pełnią ludzie starsi w społeczeństwie? grupa projektowa z kl. II b w składzie: Magdalena Michalska, Diana Serwa, Marta Glinka, Grzegorz Pompka, Damian Nowak, Aleksandra Bieda i Patryk Sikora, pod opieką pań Marty Lubaś i Ewy Kłopot, odwiedzili dnia 9.03.2015 r. wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku i zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe pt. „Brat i siostra – bajka o pomaganiu innym i szacunku dla starszych.”

Gimnazjaliści przedstawili historię rodzeństwa Zosi i Jasia, którzy mimo, iż żyją skromnie, pomagają potrzebującym: starszemu schorowanemu panu i zwierzętom. Po pewnym czasie, gdy sami są w potrzebie, dobro, jakie kiedyś okazali innym, wraca do nich.

Przedstawienie zostało przyjęte przez uczniów z ogromnym entuzjazmem i radością. Dzieci podziękowały starszym kolegom gromkimi brawami, a Pani Dyrektor Lena Nieśpielak oprowadziła nas po ośrodku. Mogliśmy na żywo zobaczyć, jak tutaj uczą się dzieci i młodzież.

W placówce stosowane są różnorakie metody pracy: terapia logopedyczna, metoda Tomatisa, gimnastyka korekcyjna, integracja sensoryczna, sala doświadczeń świata, hipoterapia, biblioterapia, muzykoterapia oraz alternatywne metody komunikacji.

Podczas wizyty złożyliśmy wszystkim zebranym życzenia na zbliżające się Święta Wielkanocne oraz podarowali zająca wykonanego metodą origami modułowego przez uczniów klas trzecich pod kierunkiem pani Alicji Pawlik.

Spotkanie było wyjątkową okazją do bliższego poznania się i uzmysłowienia, że tak naprawdę niewiele nas dzieli, a bardzo dużo łączy.

We wtorek 10.03.2015 r. grupa projektowa wraz z panią pedagog Martą Lubaś i panią Dorotą Sękalą, koordynatorem projektu Comenius - Tolerancja nasz wspólny cel, odwiedzili z przedstawieniem pt. „Brat i siostra…” mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lelowie. W tym miejscu również spotkało nas bardzo serdeczne przyjęcie. Licznie zgromadzeni mieszkańcy z radością obejrzeli występ gimnazjalistów.

Mieliśmy też niewątpliwą przyjemność zobaczyć, jakie piękne prace artystyczne wykonują mieszkańcy w czasie terapii zajęciowej. Na ręce Pani Dyrektor Alicji Grzegorczyk złożyliśmy życzenia wielkanocne i przekazaliśmy drobny upominek.

Wyjątkowe chwile spędzone z dziećmi z SOSW w Bogumiłku oraz mieszkańcami DPS-u w Lelowie pozwoliły raz jeszcze rozważyć główne motto przedstawienia:

„Dobro, które dajemy innym działa i wraca do nas pomnożone.”